KAPCIE GÓRALSKIE – DOMOWE EWOLUCJE, CZYLI (NIE)KRÓTKA HISTORIA

Noc przetańczona w czółenkach etatowe osiem godzin w obuwiu roboczym czy upalny dzień na plaży we wbijających się między palce japonkami to sytuacje, w których pragniemy zapienić niewygodne buty na zapewniające niebywały komfort pantofle. Obecnie korzystamy z dorobku wcześniejszych pokoleń, które to dostrzegły potencjał kapci. A jak do tego doszło?

Potrzeba matką wynalazku

Pierwsze wzmianki na temat pantofli dotyczą okresu średniowiecza. Produkowane wówczas chodaki z cielęcej lub świńskiej skóry wyglądem przypominały góralskie kierpce. Miały za zadanie chronić stopę podczas marszu czy wypełnianiu standardowych obowiązków. Należały jednak do niekoniecznie wygodnych, wobec tego z czasem niezapewniające ciepła kierpce wyścielono futerkiem. Tak powstały bambosze. Przez  lata jednak pantofle ewoluowały i jednocześnie w wyższych warstwach społecznych stały się towarem ekskluzywnym. Wynikało to z faktu, że skórę zwierząt zastąpiono filcem i postawiono na wszelakie zdobienia – na to zaś prostych wieśniaków nie było stać. Możni państwo mogli zlecić uszycie takich, siakich i owakich modeli – mniej i bardziej zabudowanych; w tym samym czasie niższe warstwy społeczne mogły pozwolić sobie jedynie na rozróżnienie obuwia zewnętrznego i domowego.

Kapcie góralskie – co region to inna nazwa

Wielu osobom kłopot sprawia nazewnictwo produktów oferowanych przez producentów pantofli. Słownik języka polskiego w tym obszarze jest dosyć bogaty i jest to efektem zarówno ewolucji tegoż buta, jak i naleciałości z języków obcych oraz gwary. Takim sposobem każdy region Polski pochwalić się może odrębnymi określeniami. Taki sposobem w Małopolsce nosi się kapcie góralskie, laczki noszą Ślązacy, zaś chapcie to domowe obuwie noszone przez mieszkańców Częstochowy. Na Pomorzu można się spotkać z nazwą szlory, w Kielcach chodzi się w trepkach, zaś na wschodzie kraju (w lubelskim) popularną nazwą są ciapy. Nazewnictwo jest kwestią indywidualną i pragniemy podkreślić, że w Fajnych Butach tworzymy produkty, które bez względu na nazwę zapewniają to, co najistotniejsze – wygodę.

Ewolucja designu

Design kapci góralskich (pantofli, laczków, bamboszy i chapci w ujęciu ogólnopolskim) daje dziś ogromne pole wyboru. Ewolucja przemysłowa, preferencje osób noszących to obuwie, dostępność materiałów, przeznaczenie oraz kreatywność twórców doprowadziły do sytuacji, w której absolutnie każdy znaleźć może idealne kapcie. I to bez względu to, czy w ogóle jest zwolennikiem noszenia obuwia w domu. Półki magazynowe uginają się pod kapciami damskimi, obuwiem dziecięcym, modelami męskimi. Wybierać można spośród modeli z palcami odkrytymi, jak i zakrytymi; równie popularne są pantofle z zakrytą piętą. Tradycyjny brąz zastąpić można dziś szarościami, błękitami, czerwienią czy różnorakim printem. Pierwotnie wykorzystywana skóra to dzisiaj również filc, jeans, welur czy… guma!

SZCZYT

Jeśli podobają Ci się nasze produkty, wypełnij krótki formularz, a nasz handlowiec skontaktuje się z Tobą!

Chcesz jeszcze o coś zapytać? Zadzwoń do nas, z chęcią odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.