KAPCIE GÓRALSKIE – DOMOWE EWOLUCJE, CZYLI (NIE)KRÓTKA HISTORIA

Noc przetańczona w czółenkach etatowe osiem godzin w obuwiu roboczym czy upalny dzień na plaży we wbijających się między palce japonkami to sytuacje, w których pragniemy zapienić niewygodne buty na zapewniające niebywały komfort pantofle. Obecnie korzystamy z dorobku wcześniejszych pokoleń, które to dostrzegły potencjał kapci. A jak do tego doszło?

Potrzeba matką wynalazku

Pierwsze wzmianki na temat pantofli dotyczą okresu średniowiecza. Produkowane wówczas chodaki z cielęcej lub świńskiej skóry wyglądem przypominały góralskie kierpce. Miały za zadanie chronić stopę podczas marszu czy wypełnianiu standardowych obowiązków. Należały jednak do niekoniecznie wygodnych, wobec tego z czasem niezapewniające ciepła kierpce wyścielono futerkiem. Tak powstały bambosze. Przez  lata jednak pantofle ewoluowały i jednocześnie w wyższych warstwach społecznych stały się towarem ekskluzywnym. Wynikało to z faktu, że skórę zwierząt zastąpiono filcem i postawiono na wszelakie zdobienia – na to zaś prostych wieśniaków nie było stać. Możni państwo mogli zlecić uszycie takich, siakich i owakich modeli – mniej i bardziej zabudowanych; w tym samym czasie niższe warstwy społeczne mogły pozwolić sobie jedynie na rozróżnienie obuwia zewnętrznego i domowego.

Kapcie góralskie – co region to inna nazwa

Wielu osobom kłopot sprawia nazewnictwo produktów oferowanych przez producentów pantofli. Słownik języka polskiego w tym obszarze jest dosyć bogaty i jest to efektem zarówno ewolucji tegoż buta, jak i naleciałości z języków obcych oraz gwary. Takim sposobem każdy region Polski pochwalić się może odrębnymi określeniami. Taki sposobem w Małopolsce nosi się kapcie góralskie, laczki noszą Ślązacy, zaś chapcie to domowe obuwie noszone przez mieszkańców Częstochowy. Na Pomorzu można się spotkać z nazwą szlory, w Kielcach chodzi się w trepkach, zaś na wschodzie kraju (w lubelskim) popularną nazwą są ciapy. Nazewnictwo jest kwestią indywidualną i pragniemy podkreślić, że w Fajnych Butach tworzymy produkty, które bez względu na nazwę zapewniają to, co najistotniejsze – wygodę.

Ewolucja designu

Design kapci góralskich (pantofli, laczków, bamboszy i chapci w ujęciu ogólnopolskim) daje dziś ogromne pole wyboru. Ewolucja przemysłowa, preferencje osób noszących to obuwie, dostępność materiałów, przeznaczenie oraz kreatywność twórców doprowadziły do sytuacji, w której absolutnie każdy znaleźć może idealne kapcie. I to bez względu to, czy w ogóle jest zwolennikiem noszenia obuwia w domu. Półki magazynowe uginają się pod kapciami damskimi, obuwiem dziecięcym, modelami męskimi. Wybierać można spośród modeli z palcami odkrytymi, jak i zakrytymi; równie popularne są pantofle z zakrytą piętą. Tradycyjny brąz zastąpić można dziś szarościami, błękitami, czerwienią czy różnorakim printem. Pierwotnie wykorzystywana skóra to dzisiaj również filc, jeans, welur czy… guma!

SZCZYT
Site language

34-451 Tylmanowa
os. Hardopadły 348, Małopolska